Fixed Resistor, Wire Wound, 75W, 0.12ohm, 1400V, 5% +/-Tol,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Heat Sink |
| Lead diameter | 3.2 mm |
| Package diameter | 27.3 mm |
| Package length | 48.7 mm |
| Package form | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 75 W |
| resistance | 0.12 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | HS(75W) |
| technology | WIRE WOUND |
| Tolerance | 5% |
| Operating Voltage | 1400 V |

| HS75-0.12OHMJ | 284-HS200-5.1 | 284-HS250-1.3 | 284-HS250-1.3K | 284-HS250-13 | 284-HS250-130 | 284-HS250-13K | HS75-4K7OHMJ | 284-HS250-6.8 | HS75-2.1OHMF | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fixed Resistor, Wire Wound, 75W, 0.12ohm, 1400V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 200W, 5.1ohm, 1900V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 1.2ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 1300ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 13ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 130ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 13000ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 75W, 4700ohm, 1400V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 250W, 6.8ohm, 2200V, 5% +/-Tol, | Fixed Resistor, Wire Wound, 75W, 2.1ohm, 1400V, 1% +/-Tol, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown |
| structure | Heat Sink | Aluminum Housing | Aluminum Housing | Aluminum Housing | Aluminum Housing | Aluminum Housing | Aluminum Housing | Heat Sink | Aluminum Housing | Heat Sink |
| Package length | 48.7 mm | 103.4 mm | 122.4 mm | 122.4 mm | 122.4 mm | 122.4 mm | 122.4 mm | 48.7 mm | 122.4 mm | 48.7 mm |
| Package form | Axial | Chassis Mount | Chassis Mou | Chassis Mou | Chassis Mou | Chassis Mou | Chassis Mou | Axial | Chassis Mount | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 75 W | 200 W | 250 W | 250 W | 250 W | 250 W | 250 W | 75 W | 250 W | 75 W |
| resistance | 0.12 Ω | 5.1 Ω | 1.2 Ω | 1300 Ω | 13 Ω | 130 Ω | 13000 Ω | 4700 Ω | 6.8 Ω | 2.1 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR |
| series | HS(75W) | HS(200W) | HS(250W) | HS(250W) | HS(250W) | HS(250W) | HS(250W) | HS(75W) | HS(250W) | HS(75W) |
| technology | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND | WIRE WOUND |
| Tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 1% |
| Operating Voltage | 1400 V | 1900 V | 2200 V | 2200 V | 2200 V | 2200 V | 2200 V | 1400 V | 2200 V | 1400 V |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maker | - | Xicon Passive Components | Xicon Passive Components | Xicon Passive Components | Xicon Passive Components | Xicon Passive Components | Xicon Passive Components | - | - | - |
| Lead length | - | 21.15 mm | 11.65 mm | 11.65 mm | 11.65 mm | 11.65 mm | 11.65 mm | - | 11.65 mm | - |
| Package height | - | 41.8 mm | 41.8 mm | 41.8 mm | 41.8 mm | 41.8 mm | 41.8 mm | - | 41.8 mm | - |
| Package width | - | 72.5 mm | 72.5 mm | 72.5 mm | 72.5 mm | 72.5 mm | 72.5 mm | - | 72.5 mm | - |