Rectifier Diode, 1 Element, 70A, 1000V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.9 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 700 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 70 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs |
| surface mount | NO |
| SM10PCR070 | SM04PCR070 | SM06PCR070 | |
|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 70A, 1000V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 70A, 400V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 70A, 600V V(RRM), |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.9 V | 1.9 V | 1.9 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 700 A | 700 A | 700 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current | 70 A | 70 A | 70 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 400 V | 600 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs | 0.2 µs | 0.2 µs |
| surface mount | NO | NO | NO |