RF N Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1732549178 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 1.059 inch |
| Body diameter | 0.787 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | RG-142B/U |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF N CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 1 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Insertion loss | 0.03 dB |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | 3843 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 11 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 10 A |
| Terminal length | 0.531 inch |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.05 |
| 3843.62.1420.085 | 3843.62.1420.089 | |
|---|---|---|
| Description | RF N Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug | RF N Connector, 1 Contact(s), Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug |
| Objectid | 1732549178 | 305229516 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 1.059 inch | 1.059 inch |
| Body diameter | 0.787 inch | 0.787 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Cable type | RG-142B/U | RG-142B/U |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF N CONNECTOR | RF N CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| Contact resistance | 1 mΩ | 1 mΩ |
| Contact style | COAX | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V | 750VAC V |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Insertion loss | 0.03 dB | 0.03 dB |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE | CABLE |
| Number of ports | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 11 GHz | 11 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Rated current (signal) | 10 A | 10 A |
| Terminal length | 0.531 inch | 0.531 inch |
| Termination type | CRIMP | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.05 | 1.05 |