CONNECTOR, PANEL MOUNT, CABLE TERMINATED, MALE, RF CONNECTOR, PLUG
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1979863244 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: MIL-PRF-39012, APPLICABLE CABLES: RG174DS; RG316DS, CAPTIVATED CONTACT |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.6 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| MIL compliance | YES |
| Manufacturer's serial number | SLB |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 4 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| voltage standing wave ratio | 1.51 |
