Ceramic Capacitor, Ceramic, 3000V, N330, -/+60ppm/Cel;-90/+22% TC, 0.00039uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1193108206 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00039 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Broad Range of Dielectrics Available |
| diameter | 19.56 mm |
| dielectric materials | CERAMIC |
| length | 5.537 mm |
| Manufacturer's serial number | (3AND4K)DISC |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 3000 V |
| series | (3 AND 4K) DISC |
| Temperature characteristic code | N330 |
| Temperature Coefficient | -/+60ppm/Cel;-90/+22% ppm/°C |
| Terminal pitch | 9.52 mm |