D Type Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 303581590 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.76 inch |
| body length | 1.213 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DPQ |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | SCREWLOCKS |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 |
| DE-09PQUCL2 | DB-25PQWCL2 | DB-25PQZCL2 | DE-09PQWCL2 | DB-25PQUCL2 | DA-15PQUCL2 | DA-15PQZCL2 | DA-15PQWCL2 | DC-37PQUCL2 | DE-09PQZCL2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 37 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Type Connector, 9 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch |
| subject depth | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch | 0.76 inch |
| body length | 1.213 inch | 2.087 inch | 2.087 inch | 1.213 inch | 2.087 inch | 1.539 inch | 1.539 inch | 1.539 inch | 2.728 inch | 1.213 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ | DPQ |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 |
| Installation option 2 | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS | SCREWLOCKS |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | 15u inch | 30u inch | 15u inch | FLASH inch | FLASH inch | 30u inch | 15u inch | FLASH inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 | 25 | 25 | 9 | 25 | 15 | 15 | 15 | 37 | 9 |