Potentiometer, Carbon, 0.05W, 3300ohm, 50V, 20% +/-Tol, 3836
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1214969971 |
| package instruction | Quick Connect, 3836 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Snap-In Terminals |
| Lead diameter | 1 mm |
| Lead length | 3.8 mm |
| Manufacturer's serial number | R-0901N(KQ) |
| Package height | 11 mm |
| Package length | 9.7 mm |
| Package form | Quick Connect |
| Package width | 9.2 mm |
| Rated power dissipation(P) | 0.05 W |
| resistance | 3300 Ω |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| rotation angle | 280 deg |
| series | R-0901N(KQ) |
| size code | 3836 |
| technology | CARBON |
| Terminal shape | SNAP-IN |
| Tolerance | 20% |
| Operating Voltage | 50 V |
