RF SMA Connector, 1 Contact(s), Male, Panel Mount, Solder Lug Terminal, Locking, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304355258 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 0.697 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | SEMI-RIGID |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Durability | 100 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | TEFLON |
| Manufacturer's serial number | SMA33NP |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | PANEL |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 18 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | BRASS |
| Termination type | SOLDER LUG |
| Total number of contacts | 1 |
