D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1327465893 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.492 inch |
| subject depth | 0.492 inch |
| body length | 1.312 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Filter function | YES |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| Manufacturer's serial number | 8000 |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | RIVET |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER NICKEL |
| Terminal length | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |

| 8015-33S-0911-30 | 8009-33P-0911-20 | 8015-33S-0811-30 | |
|---|---|---|---|
| Description | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle | D Subminiature Connector, 9 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug | D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch |
| subject depth | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch |
| body length | 1.312 inch | 0.984 inch | 1.312 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | FEMALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | BRASS | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Filter function | YES | YES | YES |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| Manufacturer's serial number | 8000 | 8000 | 8000 |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 | #4-40 | #4-40 |
| Installation option 2 | RIVET | RIVET | RIVET |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm | 2.8448 mm | 2.8448 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 15u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Terminal length | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 | 9 | 15 |
| Objectid | 1327465893 | - | 1327465890 |