Board Connector, 10 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304296865 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.252 inch |
| subject depth | 0.425 inch |
| body length | 1.006 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 50000000000 Ω |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | MCA001 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 4 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 |
| MCA001-PA10T | MCA001-PA06T | MCA001-PA08T | MCA001-PA04T | MCA001-PA03T | MCA001-PA11T | MCA001-PA09T | MCA001-PA12T | MCA001-PA02T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 10 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 11 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 2 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch | 0.252 inch |
| subject depth | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch | 0.425 inch |
| body length | 1.006 inch | 0.6 inch | 0.805 inch | 0.403 inch | 0.302 inch | 1.106 inch | 0.906 inch | 1.206 inch | 0.201 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω | 50000000000 Ω |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 | MCA001 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 10 | 6 | 8 | 4 | 3 | 11 | 9 | 12 | 2 |
| Maker | - | MMT Corp | MMT Corp | MMT Corp | MMT Corp | MMT Corp | - | - | - |