Film Capacitor, Polypropylene, 250V, 1.5uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1209434123 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 1.5 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| Manufacturer's serial number | MPF |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 250 V |
| series | MPF |
| Terminal pitch | 6.5 mm |