Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 0.0007% +Tol, 0.0007% -Tol, NP0, 0.068uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1208977142 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.068 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| diameter | 2.54 mm |
| dielectric materials | CERAMIC |
| length | 6.6 mm |
| Manufacturer's serial number | A20 |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 0.0007% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| positive tolerance | 0.0007% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| series | A20 |
| Temperature characteristic code | NP0 |

