
Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, M2, Black Insulator, Socket
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1029468353 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | HOLE .086-.098 |
| body width | 0.238 inch |
| subject depth | 0.315 inch |
| body length | 1.496 inch |
| Body/casing type | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (30) |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 2.78 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | M80-5L1 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | M2 |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 28 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .1946 N |

| M80-5L12805M7-00-000-00-000 | M80-5L12822M7-00-000-00-000 | M80-5L12842M7-00-000-00-000 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, M2, Black Insulator, Socket | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, M2, Black Insulator, Socket | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, M2, Black Insulator, Socket |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to |
| Objectid | 1029468353 | 1029468354 | 1029468355 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Board mount options | HOLE .086-.098 | HOLE .086-.098 | HOLE .086-.098 |
| body width | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch |
| subject depth | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch |
| body length | 1.496 inch | 1.496 inch | 1.496 inch |
| Body/casing type | SOCKET | SOCKET | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (30) | GOLD (30) | GOLD (30) |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e4 | e0 | e3 |
| MIL compliance | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | M80-5L1 | M80-5L1 | M80-5L1 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | M2 | M2 | M2 |
| Installation option 2 | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 28 | 28 | 28 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .1946 N | .1946 N | .1946 N |
| Other features | ROHS COMPLIANT | - | ROHS COMPLIANT |