Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 303921381 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 1.012 inch |
| subject depth | 1.126 inch |
| body length | 1.781 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VDC V |
| Durability | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 17-43 |
| Installation option 1 | DETENT |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 6 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 |
| 17-4301-2382-3T | 17-4301-2386-3T | 17-4301-2386-5T | 17-4301-2386-2T | 17-4301-2482-3T | 17-4301-2388-3T | 17-4301-2882-5T | 17-4301-2382-1T | 17-4301-2488-3T | 17-4301-2382-2T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 64 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 128 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 64 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 48 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Detent, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknow | unknow | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch | 1.012 inch |
| subject depth | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch | 1.126 inch |
| body length | 1.781 inch | 1.781 inch | 1.781 inch | 1.781 inch | 2.333 inch | 1.781 inch | 4.528 inch | 1.781 inch | 2.333 inch | 1.781 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ | 30 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V | 1000VDC V |
| Durability | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 | 17-43 |
| Installation option 1 | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT | DETENT |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 6 | 16 | 6 | 8 | 6 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 15u inch | 15u inch | 30u inch | 10u inch | 15u inch | 15u inch | 30u inch | FLASH inch | 15u inch | 10u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL |
| Shell material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 | 48 | 48 | 48 | 64 | 48 | 128 | 48 | 64 | 48 |