RESISTOR, TEMPERATURE DEPENDENT, NTC, 500 ohm, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1404898634 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Manufacturer's serial number | C |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE |
| resistance | 500 Ω |
| Resistor type | NTC THERMISTOR |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Thermal sensitivity index | 3477 K |
| Thermistor Applications | TEMPERATURE SENSING |
| Tolerance | 2% |