
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8338315244 |
| package instruction | SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TR |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| load capacitance | 18 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 8 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| physical size | L7.5XB5.2XH1.4 (mm)/L0.295XB0.205XH0.055 (inch) |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | YES |
