
Series - Fundamental Quartz Crystal, 7MHz Nom, HC-49/U, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1313364938 |
| package instruction | HC-49/U, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | AT CUT; TR |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | SERIES - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.003% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 7 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| physical size | L11.5XB5.0XH11.3 (mm)/L0.453XB0.197XH0.445 (inch) |
| Series resistance | 50 Ω |
| surface mount | NO |