Board Connector, 21 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300350128 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.15 inch |
| subject depth | 0.41 inch |
| body length | 2.2 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| maximum insertion force | 2.224 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | IDS2 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 21 |
| Maximum wire diameter | 28 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Evacuation force-minimum value | .556 N |
| CA-S21IDS2-F | CA-S11IDP-1T | CA-S12IDP-1T | CA-S28IDS2-F | CA-S32IDS2-F | CA-S23IDS2-F | CA-S26IDS2-F | CA-S27IDS2-F | CA-S20IDS2-F | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 21 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 11 Contact(s), 1 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle | Board Connector, 28 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 32 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 23 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 26 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 27 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug | Board Connector, 20 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Gray Insulator, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch |
| subject depth | 0.41 inch | 0.24 inch | 0.24 inch | 0.41 inch | 0.41 inch | 0.41 inch | 0.41 inch | 0.41 inch | 0.41 inch |
| body length | 2.2 inch | 1.174 inch | 1.274 inch | 2.9 inch | 3.3 inch | 2.4 inch | 2.7 inch | 2.8 inch | 2.1 inch |
| Body/casing type | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU | SN | SN | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE | MALE | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | IDS2 | IDP | IDP | IDS2 | IDS2 | IDS2 | IDS2 | IDS2 | IDS2 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C | 120 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Plating thickness | 30u inch | 150u inch | 150u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC |
| Total number of contacts | 21 | 11 | 12 | 28 | 32 | 23 | 26 | 27 | 20 |
| Maximum wire diameter | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| maximum insertion force | 2.224 N | - | - | 2.224 N | 2.224 N | 2.224 N | 2.224 N | 2.224 N | 2.224 N |
| Evacuation force-minimum value | .556 N | - | - | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N | .556 N |