General Fixed Inductor, 1 ELEMENT, 1000 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1510751822 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Tubular |
| core material | Magnetic |
| DC Resistance | 67 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.5 mm |
| Lead length | 25 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.42 mm |
| Package length | 6.35 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | Bulk |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 30 |
| Maximum rated current | 0.05 A |
| self resonant frequency | 2.5 MHz |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 0.79 MHz |
| Tolerance | 5% |
