Standard SRAM, 16KX1, 55ns, CMOS, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | IDT (Integrated Device Technology) |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Maximum access time | 55 ns |
| I/O type | SEPARATE |
| JESD-30 code | R-XQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 16384 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| word count | 16384 words |
| character code | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 16KX1 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.3X.43 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum slew rate | 0.06 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 6 |
| Base Number Matches | 1 |