Telecom and Datacom Connector, 16+16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 304732415 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.996 inch |
| subject depth | 1.122 inch |
| body length | 1.23 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Durability | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation option 2 | LATCHING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 6u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 |
| MJS-4T88-S1L0-96/DCF | MJS-4T88-S1L0-97/DCF | MJS-4T88-S1L0-98/DCF | MJS-4T88-S1L0-9H/DCF | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 16+16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 16+16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 16+16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 16+16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle |
| Objectid | 304732415 | 304732416 | 304732417 | 304732418 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.996 inch | 0.996 inch | 0.996 inch | 0.996 inch |
| subject depth | 1.122 inch | 1.122 inch | 1.122 inch | 1.122 inch |
| body length | 1.23 inch | 1.23 inch | 1.23 inch | 1.23 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V |
| Durability | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles | 750 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation option 2 | LATCHING | LATCHING | LATCHING | LATCHING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 6u inch | 15u inch | 30u inch | 50u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 | 32 | 32 | 32 |