RF TNC Connector, 1 Contact(s), Male, Cable Mount, Crimp Terminal, Locking, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1480100662 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | STANDARD: IEC 61169-17, APPLICABLE CABLE: RG 58C/U |
| subject depth | 0.709 inch |
| Body diameter | 0.575 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | LMR195 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF TNC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | COPPER NICKEL GOLD |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | YES |
| Insertion loss | 0.15 dB |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | PTFE/PE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 11 GHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.512 inch |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.3 |
