Analog Comparators Voltage Comparator
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BCY |
| package instruction | TO-99, CAN8,.2 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-99 |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| LM311H | LM111J-8 | LM311M | LM311MX | KTK-19 | MLM311P | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Analog Comparators Voltage Comparator | Voltage Comparator 8-CDIP -55 to 125 | Voltage Comparator 8-SOIC 0 to 70 | Voltage Comparator 8-SOIC 0 to 70 | STRIP AND CRIMP KITS | Analog Comparators Vltg Comptr |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BCY | DIP | SOIC | SOIC | - | DIP |
| package instruction | TO-99, CAN8,.2 | DIP-8 | SOIC-8 | SOIC-8 | - | PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | - | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli | not_compliant | not_compliant | _compli | - | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks | 1 week | 1 week | 6 weeks | - | - |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | - | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | - | 0.3 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | - | 0.25 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | 4000 µV | 10000 µV | 10000 µV | - | 10000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | - | R-PDIP-T8 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | - | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | - | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | - | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | - | 70 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | - | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-99 | DIP | SOP | SOP | - | DIP |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | DIP8,.3 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | - | DIP8,.3 |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 235 | 235 | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | - | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | - | 200 ns |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | - | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | - | 15 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | - | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 | - | e0 |
| length | - | 10.16 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | - | 9.59 mm |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | - | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | - | 6 mA | 7.5 mA | 7.5 mA | - | 7.5 mA |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| width | - | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | - | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM311H/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Analog Comparators Hi Perf Volt Comp |
| LM111H | AMD(超微) | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| JM38510/10304BGA | National Semiconductor(TI ) | IC COMPARATOR, 3000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN, Comparator |
| LM111H/883 | Linear ( ADI ) | IC COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, MBCY8, TO-5, METAL, CAN-8, Comparator |
| LM111H/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, MBCY8, HERMETIC SEALED, METAL CAN-8, Comparator |
| LM211PW | Texas Instruments(德州仪器) | Differential Comparator With Strobes 8-TSSOP -40 to 85 |
| 5962R0052402VHA | Defense Logistics Agency | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, BIPolar, CDFP10, CERPACK-10 |
| 5962R0052402VGA | Defense Logistics Agency | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| LM311PSR | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed, 30V, Differential Comparator With Strobes 8-SO 0 to 70 |
| LM211PWR | Texas Instruments(德州仪器) | Differential Comparator With Strobes 8-TSSOP -40 to 85 |
| LM311PWR | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed, 30V, Differential Comparator With Strobes 8-TSSOP 0 to 70 |
| LM111WG/883 | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| LM111WRLQMLV | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| LM311PW | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed, 30V, Differential Comparator With Strobes 8-TSSOP 0 to 70 |
| LM311DR2 | Motorola ( NXP ) | COMPARATOR, 10000uV OFFSET-MAX, 200ns RESPONSE TIME, PDSO8, PLASTIC, SO-8 |