Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Polarized Lck, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 301990684 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.407 inch |
| subject depth | 0.545 inch |
| body length | 1.091 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | P3960 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation option 1 | POLARIZED LCK |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.14 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 7 |