Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 800V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 101970366 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 2.3 V |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 1000 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 800 V |
| Maximum reverse recovery time | 100 µs |
| surface mount | NO |
| A447N | FD1000FH56 | A447M | A447PD | A447PE | A447T | A447P | A447PA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 800V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 2800V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 600V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 1400V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 1500V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 900V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 1000V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1000A, 1100V V(RRM), |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 2.3 V | 1.9 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 800 V | 2800 V | 600 V | 1400 V | 1500 V | 900 V | 1000 V | 1100 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Objectid | 101970366 | - | 101970365 | 101970371 | 101970372 | 101970374 | 101970367 | 101970368 |
| Maximum reverse recovery time | 100 µs | - | 100 µs | 100 µs | 100 µs | 100 µs | 100 µs | 100 µs |