
1 A, 90 V, SILICON, BRIDGE RECTIFIER DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | R-PDSO-G4 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 20 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum power dissipation | 1.2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 90 V |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | MATTE TIN (315) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
