Slide Dip Switch, 1 Switches, SPST, Latched, 0.1A, 5VDC, Solder Terminal, Through Hole-right Angle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 15.62 mm |
| body height | 13 mm |
| Body length or diameter | 22.1 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .1A@5VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 5 V |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | 2.253 |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Number of switching segments | 1 |
| method of packing | BULK |
| seal | EPOXY TERMINAL SEALED |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH |
| Terminal surface | GOLD |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |