0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | O-XALF-W2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 48 V |
| JESD-30 code | O-XALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 0.5 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Maximum output current | 0.002 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 6000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.15 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Base Number Matches | 1 |

| SHV-06UNK | UX-C2B | SHV-16UK | SHV-12UK | SHV-12K | SHV-10K | SHV-10UK | SHV-08UNK | SHV-08NK | SHV-06NK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.5 A, 8000 V, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.002 A, SILICON, SIGNAL DIODE |
| package instruction | O-XALF-W2 | R-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | O-XALF-W2 | R-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 60 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Maximum output current | 0.002 A | 0.35 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.002 A |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 6000 V | 8000 V | 16000 V | 12000 V | 12000 V | 10000 V | 10000 V | 8000 V | 8000 V | 6000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.15 µs | 0.1 µs | 0.15 µs | 0.15 µs | 0.18 µs | 0.18 µs | 0.15 µs | 0.15 µs | 0.18 µs | 0.18 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maximum forward voltage (VF) | 48 V | - | 90 V | 68 V | 45 V | 40 V | 60 V | 60 V | 36 V | 26 V |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 0.5 A | - | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maker | - | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN | - | SANKEN | SANKEN |