Ceramic Capacitor, Ceramic, 500V, 5% +Tol, 5% -Tol, U2J, -750+/-120ppm/Cel TC, 0.000081uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 2139287389 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.000081 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Manufacturer's serial number | 801-000 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | U2J |
| Temperature Coefficient | -750+/-120ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
