Ceramic Capacitor, Ceramic, 500V, 2% +Tol, 2% -Tol, U2J, -750+/-120ppm/Cel TC, 0.00003uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1645008097 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: MIL-C-20 |
| capacitance | 0.00003 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Manufacturer's serial number | 801-011 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 2% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE |
| positive tolerance | 2% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | U2J |
| Temperature Coefficient | -750+/-120ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
