D Flip-Flop, 9-Func, Positive Edge Triggered, CMOS, PDSO24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1167329970 |
| package instruction | SOP, SOP24,.4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 83300000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.012 A |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 9 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP24,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| 74FCTL2823BTSO | 54FCT2823CTDB | 74FCTL2823BTP | 74FCTL2823BTQ | IDT74FCTL2823BTP | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Flip-Flop, 9-Func, Positive Edge Triggered, CMOS, PDSO24 | D Flip-Flop, 9-Func, Positive Edge Triggered, CMOS, CDIP24 | D Flip-Flop, 9-Func, Positive Edge Triggered, CMOS, PDIP24 | D Flip-Flop, 9-Func, Positive Edge Triggered, CMOS, PDSO24 | Bus Driver, FCT Series, 1-Func, 9-Bit, True Output, CMOS, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Objectid | 1167329970 | 1167329731 | 1167329968 | 1167329969 | 1507134893 |
| package instruction | SOP, SOP24,.4 | DIP, DIP24,.3 | DIP, DIP24,.3 | SSOP, SSOP24,.24 | PLASTIC, DIP-24 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-XDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | BUS DRIVER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 83300000 Hz | 83300000 Hz | 83300000 Hz | 83300000 Hz | 83300000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A |
| Number of functions | 9 | 9 | 9 | 9 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP | SSOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP24,.4 | DIP24,.3 | DIP24,.3 | SSOP24,.24 | DIP24,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 | 225 | 225 | 240 | 225 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7.5 ns | 7 ns | 7.5 ns | 7.5 ns | 7.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 0.635 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |