Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 50% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -80/+30ppm/Cel TC, 2.2uF, 1712,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 939538240 |
| package instruction | , 1712 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 2.2 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 5.06 mm |
| length | 4.2 mm |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 50% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| series | CT4(0805,16V) |
| size code | 1712 |
| Temperature characteristic code | Y5V |
| Temperature Coefficient | 30/-80% ppm/°C |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| width | 3.17 mm |
Popular Components