Board Euro Connector, 48 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300261589 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.417 inch |
| subject depth | 0.449 inch |
| body length | 2.165 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Durability | 50 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 122 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 2 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.157 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 |

| 122A10719X | 122A10589X | 122A13299X | 122A13309X | 122A13329X | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Euro Connector, 48 Contact(s), 3 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Euro Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Wire Wrap Terminal, Receptacle | Board Euro Connector, 16 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Euro Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.417 inch | 0.417 inch | 0.417 inch | 0.417 inch | 0.417 inch |
| subject depth | 0.449 inch | 0.449 inch | 0.449 inch | 0.449 inch | 0.449 inch |
| body length | 2.165 inch | 2.165 inch | 2.165 inch | 2.165 inch | 2.165 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES | YES | YES | YES | YES |
| Durability | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.2 inch | 0.1 inch | 0.2 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Loaded row name | A,B,C | A,C | A | A,C | A,C |
| PCB row number | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.157 inch | 0.512 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 5.08 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | WIRE WRAP | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 48 | 16 | 16 | 16 | 32 |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.2 inch | - | 0.2 inch | 0.2 inch |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm |