
IC SPECIALTY MICROPROCESSOR CIRCUIT, Microprocessor IC:Other
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1321134564 |
| package instruction | BGA, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | S-PBGA-B1517 |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 40 mm |
| Humidity sensitivity level | 4 |
| Number of terminals | 1517 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Maximum seat height | 3.75 mm |
| Maximum supply voltage | 1.05 V |
| Minimum supply voltage | 0.95 V |
| Nominal supply voltage | 1 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 40 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |