
Single D-Type Flip-Flop with Asynchronous Clear 6-SOT-23 -40 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | LSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| series | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2.9 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Su | 150000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.032 A |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.01 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 5.7 ns |
| propagation delay (tpd) | 13.4 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.65 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 1.8 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 1.6 mm |
| minfmax | 175 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 74LVC1G175DBVRE4 | EVK105CH2R2JW-F | 2SC5802_2015 | EVK105CH2R7JW-F | 2SC5895_2015 | 2SD1062_2015 | 2SD1193_2015 | 2SD1196_2015 | 2SD1197_2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single D-Type Flip-Flop with Asynchronous Clear 6-SOT-23 -40 to 125 | Multilayer Ceramic Capacitors for High Frequency Applications | Silicon NPN Power Transistors | Multilayer Ceramic Capacitors for High Frequency Applications | Silicon NPN Power Transistors | Silicon NPN Power Transistors | Silicon NPN Power Transistors | Silicon NPN Power Transistors | Silicon NPN Power Transistors |