
DUAL LINE RECEIVER, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Pericom Semiconductor Corporation (Diodes Incorporated) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Input properties | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; TIA-644; IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output low current | 0.002 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 4.7 ns |
| Number of receiver bits | 2 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN (787) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| maximum transmission delay | 3.3 ns |
| width | 3.9 mm |