PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 303539000 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | W/ LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| subject depth | 4.37 inch |
| body length | 2.755 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | PCMCIA CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON PD-NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| maximum insertion force | LIF N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Manufacturer's serial number | 1279 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.102 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 68 |
| 1279SCLSVAV | 1279MCLKVAV | 1279SCLFVAV | 1279SCLJVAV | 1279SCLKVAV | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | PCMCIA Connector, 68 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Objectid | 303539000 | 303538997 | 303538998 | 303538999 | 303539001 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | W/ LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V | W/O LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V | W/ LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V | W/ LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V | W/ LOGO, LEFT EJECT BAR, 3.3V |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| subject depth | 4.37 inch | 4.37 inch | 4.37 inch | 4.37 inch | 4.37 inch |
| body length | 2.755 inch | 2.755 inch | 2.755 inch | 2.755 inch | 2.755 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON PD-NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| maximum insertion force | LIF N | LIF N | LIF N | LIF N | LIF N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Manufacturer's serial number | 1279 | 1279 | 1279 | 1279 | 1279 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | 30u inch | FLASH inch | 15u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.102 inch | 0.102 inch | 0.102 inch | 0.102 inch | 0.102 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |