
Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Unipolar Switch Sensor 3-SOT-23 -40 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Descripti | Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Unipolar Switch Sens |
| Other features | AEC-Q100, SHORT CIRCUIT PROTECTION, REVERSE SUPPLY PROTECTION |
| body width | 1.3 mm |
| body height | 1.12 mm |
| Body length or diameter | 2.92 mm |
| shell | PLASTIC |
| lag | 3.7 mT |
| input mode | UNIPOLAR |
| Maximum magnetic field range | 12 mT |
| Minimum magnetic field range | 1 mT |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum working current | 3.5 mA |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| output | OPEN-DRAIN |
| Maximum output current | 30 mA |
| Output interface type | 2-WIRE INTERFACE |
| Output polarity | INVERTING |
| Output range | 0-30mA |
| Output type | DIGITAL CURRENT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Sensor/temperature sensor type | MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT |
| Maximum supply voltage | 38 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| Termination type | SOLDER |