0.1 A, 50 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANYO |
| package instruction | R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.55 V |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 2 A |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 0.1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.01 µs |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |