
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 0.25W, 62000ohm, 250V, 2% +/-Tol, -350,350ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 225278941 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Cylindrical |
| Lead diameter | 0.6 mm |
| Lead length | 28 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 275 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.3 mm |
| Package length | 6.3 mm |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | Tape |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| resistance | 62000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MO |
| technology | METAL OXIDE FILM |
| Temperature Coefficient | 350 ppm/°C |
| Tolerance | 2% |
| Operating Voltage | 250 V |
