Film Capacitor, Polypropylene, 1600V, -200ppm/Cel TC, 0.27uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1225015810 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.27 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Alternate Case Sizes |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| Manufacturer's serial number | SP84O |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| Rated (AC) voltage (URac) | 500 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 1600 V |
| series | SP84O |
| Temperature Coefficient | -200ppm/Cel ppm/°C |