Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, -/+15ppm/Cel TC, 0.22uF, 1210,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 817086707 |
| package instruction | , 1210 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.22 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Other Cap. & Volt. Available On Request |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1.65 mm |
| length | 3.2 mm |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | Bulk |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | 1210 ( M TOL ) |
| size code | 1210 |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| width | 2.5 mm |

