TRIAC,500V V(DRM),8A I(T)RMS,TO-220
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 105376584 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 500 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.5 V |
| Maximum holding current | 20 mA |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 2 mA |
| Maximum on-state voltage | 1.6 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rms on-state current | 8 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 500 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Trigger device type | TRIAC |