Bi-Directional FIFO, 1KX18, 21ns, Synchronous, CMOS, CPGA68
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1164054591 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 21 ns |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 28 MHz |
| JESD-30 code | S-XPGA-P68 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 18432 bit |
| Memory IC Type | BI-DIRECTIONAL FIFO |
| memory width | 18 |
| Number of terminals | 68 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1KX18 |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA68,11X11 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum standby current | 0.25 A |
| Maximum slew rate | 0.25 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |