
thermistors - ntc 1ohms 8amps clinch lead
| Parameter Name | Attribute value |
| Manufacture | Semitec |
| Product Category | Thermistors - NTC |
| RoHS | Yes |
| Resistance | 1 Ohms |
| Tolerance | 15 % |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature Range | - 50 C to + 200 C |
| Current Rating | 8 A |
| Dimensions | 16.5 mm Dia. x 20 mm L |
| Lead Spacing | 10 mm |
| Packaging | Bulk |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Type | NTC |
