Rectifier Diode, 25A, 600V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 101880639 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 25 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |