CA0239AM amplifier basic information:
CA0239AM is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are SOP, SOP14,.25
CA0239AM amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA0239AM is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. CA0239AM only takes 1300 ns to complete the response. The maximum slew rate of the CA0239AM given by the manufacturer is 2 mA.
The nominal supply voltage of the CA0239AM is 5 V. The range of its power supply is: 5 V. The input offset voltage of CA0239AM is 4000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA0239AM:
CA0239AM has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm.
CA0239AM amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. CA0239AM does not comply with Rohs certification. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of CA0239AM is: SOP.
CA0239AM packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. CA0239AM package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
CA0239AM amplifier basic information:
CA0239AM is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are SOP, SOP14,.25
CA0239AM amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA0239AM is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. CA0239AM only takes 1300 ns to complete the response. The maximum slew rate of the CA0239AM given by the manufacturer is 2 mA.
The nominal supply voltage of the CA0239AM is 5 V. The range of its power supply is: 5 V. The input offset voltage of CA0239AM is 4000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA0239AM:
CA0239AM has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm.
CA0239AM amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. CA0239AM does not comply with Rohs certification. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of CA0239AM is: SOP.
CA0239AM packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. CA0239AM package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 1300 ns |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |