Parallel IO Port, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 101013589 |
| package instruction | , DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |