
ARM Microcontrollers - MCU Stellaris Micro
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| RoHS | Details |
| Core | ARM Cortex M3 |
| Data Bus Width | 32 bi |
| ADC Resolution | 10 bi |
| Operating Supply Voltage | 1.3 V |
| Product | MCU |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Number of ADC Channels | 16 Channel |
| Processor Series | Stellaris |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Supply Voltage - Max | 1.365 V |
| Supply Voltage - Min | 1.235 V |