
RF TNC Connector, 1 Contact(s), Female, Panel Mount, Locking, Jack, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1778264914 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | VSWR AND INSERTION LOSS MAX AT 4 GHZ |
| subject depth | 0.65 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF TNC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER |
| Contact resistance | 1.5 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.05 dB |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 56K408-500N4 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 10 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | BRASS |
| Terminal length | 0.705 inch |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.09 |